zdory.pl


Home

Śniardwy

Opis jeziora


Śniardwy, największe jezioro w Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Powierzchnia 11 383 ha, długość 22,1 km, szerokość 13,4 km, maksymalna głębokość 23 m. Jezioro z 8 wyspami, największe: Szeroki Ostrów, Czarci Ostrów, Pajęcza i Kaczor. Z licznych zatok dwie południowe nazywane są jeziorami Warnołty i Seksty.

Połączone z jeziorami: Tuchlin, Łuknajno, Mikołajskim, Roś, Białoławki, Tyrkło. Śniadrwy i jezioro Mamry są ze sobą połączone systemem jezior i kanałów, tworząc razem Wielkie Jeziora Mazurskie. Większe miejscowości: Popielno, Niedźwiedzi Róg, Łuknajno, Okartowo. Przez Śniardwy prowadzi trasa Żeglugi Mazurskiej. Wchodzi w skład Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Jeżeli przy obliczaniu powierzchni Śniardw wziąć po uwagę również Seksty, Kaczerajno i Warnołty, uzyska się wynik 11 487,5 ha. Tyrkło, Tuchlin i Łuknajno łączą się z wielkim jeziorem, jednak nie wlicza się ich do ogólnej powierzchni "mazurskiego morza".

Śniardwy leżą w rozległym zagłębieniu moreny dennej. Podobnie jak inne jeziora morenowe, są one duże, ale płytkie. Efektem takiego ukształtowania są podwodne kamienie oraz wysokie fale spowodowane wiejącymi na dużej przestrzeni wiatrami. Akwen ten jest uważany za jedną z większych mazurskich atrakcji żeglarskich. Śniardwy przypominają swoim kształtem potężny trójkąt, którego dwa wierzchołki leżą na linii wschód - zachód, a jeden skierowany jest na południe. Odległość od zachodniego wierzchołka, który tworzy Zatoka Łukniańska, do wschodniego, gdzie leży Okartowo, wynosi niemal 18 km, a południowy kraniec jeziora - Bramka Seksteńska - odległy jest od północnego brzegu o niemal 10 km. Opowieści o Śniardwach, które są tak ogromne, że nie widać przeciwległego brzegu, należy jednak włożyć między bajki. Jeżeli nawet tak się zdarza, to bynajmniej nie z dzięki rozmiarom jeziora, lecz z powodu ograniczonej widoczności. Śniardwy są wyjątkowo płytkie. Co prawda głębokość maksymalna wynosi 23,4 m, ale już średnią ocenia się na zaledwie 5,8 m. Na Śniardwach roi się od nieoznakowanych mielizn, najczęściej obfitujących w leżące tuż pod poziomem wody kamienie. Płycizny przybrzeżne zaczynają się z reguły co najmniej 50 m od lądu. Dno przy brzegach bywa kamieniste. Woda w jeziorze zaliczana jest do drugiej klasy czystości. Śniardwy leżą w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, który wkrótce ma zostać przekształcony w park narodowy. Jezioro należy do typu leszczowego i obfituje w ryby.

ďťż
© 2011 zdory.pl Wszelkie prawa zastrzeĹźone